Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties0

Kijktip: Zie je, – een film over kunst, rouw na suïcide en betekenis vinden

Sommige thema’s, zoals de dood en verlies, zijn moeilijk in taal te vatten. Kunst helpt daarbij - het geeft vorm aan die universele gevoelens en ervaringen. Dat ervaart ook filmmaker Kiki Ho, nadat ze haar zus Siu verliest door zelfdoding. Haar prijswinnende film Zie je, gaat over rouw, verlies, kunst en betekenis. 
Kijktip: Zie je, - een film over kunst, rouw na suïcide en betekenis vinden
Kijktip: Zie je, - een film over kunst, rouw na suïcide en betekenis vinden

De eerste film van Kiki Ho, Zie je, ging op 26 september 2025 in première. De film gaat over haar zus, kunstenaar Siu. Na een zware tijd met psychotische episoden en een klinische opname stapt zij uit het leven. Onverwachts. Net voordat ze zou afstuderen aan de Kunstacademie in Den Haag. Haar familie en geliefden blijven achter. Verslagen, in rouw, met schuldgevoelens: hadden wie iets anders kunnen doen? ‘Rouw is geen vinkjes aftikken totdat het over is’, zegt de maker van de film en zus van Siu, Kiki, in een interview. ‘Iedereen ervaart het op zijn eigen manier, op een eigen tempo.’ 

Rouw na zelfdoding

Hoe leef je het leven verder, als dat van jouw geliefde geëindigd is? Kiki vertrekt na een periode van verwarring, met haar hond, naar een afgelegen landschap. Daar archiveert ze alles wat haar zus heeft achtergelaten: haar dagboeken, schilderijen, foto’s en video’s. Stukje bij beetje begint ze haar beter te begrijpen. Kiki maakt het haar missie om de kunst van haar zus, en daarmee haar zus zelf, onsterfelijk te maken.

Ze filmt het proces: het preserveren van de schilderijen, het lezen van de dagboekfragmenten, de gesprekken die dit oplevert tussen haar en haar ouders, de kennismaking met kunsthandelaren en haar worsteling met de vraag: waar komt het levenswerk van mijn zus het beste tot zijn recht?

Kunst maakt onsterfelijk

‘Als persoon kun je overlijden, maar als kunstenaar besta je altijd. Siu’s kunst is een stukje van haar ziel. Ze kon zich er helemaal in verliezen. Door Siu’s kunst te delen kan ik haar onvergetelijk maken. Los daarvan heeft Siu echt iets te zeggen. Haar kunst gaat ook over haar eigen mentale problematiek. Het is belangrijk om gesprekken daarover met kunst aan te wakkeren. Het laatste gesprek tussen Siu en mij ging over de stemmen die zij hoorde. Ze begreep niet waarom juist zij last had van die demonen en zei: “Je moet er maar iets mee doen’, vertelt maker Kiki in een interview op de website van NPO Doc

De documentaire Zie je, is door de jury van de Kring van Nederlandse Filmjournalisten (KNF) verkozen tot de winnaar van de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek. De film is te zien op de website van NPO Doc. 

Meer over het onderwerp lees je in het dossier: Rouw. ​​We vermijden de dood alsof hij besmettelijk is. Verdriet moet stil, snel en liefst onzichtbaar. Toch krijgt iedereen in het leven met een of meerdere vormen van rouw te maken. In dit dossier lees je verschillende inspirerende verhalen en praktische tips over dit thema.

Denk jij aan zelfdoding? Neem 24/7 gratis en anoniem contact op met 113 Zelfmoordpreventie via 0800-0113 of chat op 113.nl. 

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn. Heb je nog geen account, maak dan hieronder een account aan. Lees ook de spelregels.